PODYSKUTUJMY O ZADANIACH...

PODYSKUTUJMY O ZADANIACH...
Wednesday, 24 June 2020, 1:25 PM
Stało się! Matura napisana i teraz trzeba cierpliwie czekać na oficjalne wyniki. Niecierpliwym jednak proponuję FORUM na temat rozwiązań tegorocznych zadań. Chętnie podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat tych zadań oraz przeczytam Wasze opinie i streszczenia rozwiązań. Z zainteresowaniem przeczytam wymianę Waszych poglądów na temat poziomu zadań, sposobu ich rozwiązania oraz wątpliwości... Odpowiem na konkretne pytania dotyczące poszczególnych zadań.
Zapraszam!
Picture of Michał Rutkowski
Przykładowe rozwiązanie zadania 11.
by Michał Rutkowski - Saturday, 27 June 2020, 12:19 AM

W zadaniu 11.3. wyliczoną przez Pana Profesora średnią aktywność promieniotwórczą próbki pomnożyłem jeszcze przez 16 - ze względu na to, że w treści zadania podano, że detektor zliczał cząstki padające jedynie na 1/16 pola strefy otaczającej badaną próbkę. Czy popełniłem błąd?

Pozdrawiam

Picture of Sławomir Gajewski
Odp: Przykładowe rozwiązanie zadania 11.
by Sławomir Gajewski - Saturday, 27 June 2020, 8:08 AM

Dzień dobry, dziękuję Ci Michał za tę uwagę.
Powiem tak — „kurczę pieczone” nie zdałbym matury na 100% blush.
Masz rację — Twoje rozwiązanie jest poprawne.
Niemniej jednak to, zdawałoby się proste zadanie, dołącza do grupy zadań „złośliwych”. Matura nie powinna być „naszpikowana” takimi zadaniami, które „czyhają” na potknięcie się ucznia. angry
Jednak bardzo dobry uczeń nie „potyka się” wink.
Jeszcze raz dziękuję za uwagę i jestem dumny approve, że miałem do czynienie z takimi uczniami.
Pozdrawiam
SG

PS Już naniosłem poprawki na przykładowym MOIM ROZWIĄZANIU...